Nostalji Nedir? Logo

.
ÜYE OLDUKTAN SONRA REKLAM KALKACAKTIR !!!
Nostalji Nedir? Logo

.
ÜYE OLDUKTAN SONRA REKLAM KALKACAKTIR !!!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİletişim
Reklam Alanı
Reklam Vermek İçin Tıklayınız
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Headquarters Gaming PRO [sXe] - 178.211.51.12
Nostalji Nedir? Icon_minitimePtsi Ara. 15, 2014 1:31 pm tarafından nonofthem

» Çok Uzun Zaman Aradan Sonra Geri Dönüş : mem1998
Nostalji Nedir? Icon_minitimeÇarş. Mayıs 23, 2012 7:37 pm tarafından mem1998

» Moderatör Alımı
Nostalji Nedir? Icon_minitimeC.tesi Mart 10, 2012 6:11 pm tarafından Pyrokinezi

» Gold k1 kodu :)
Nostalji Nedir? Icon_minitimeC.tesi Tem. 02, 2011 3:35 pm tarafından Reis61

» Warrock Bedava K1 İlk Kapan Alır ArkadaşLar Yöneticiler Lütfen Siz Almayın Kodu...
Nostalji Nedir? Icon_minitimeC.tesi Mayıs 21, 2011 9:16 pm tarafından darkus2

» Muhteşem bir forum
Nostalji Nedir? Icon_minitimeCuma Şub. 25, 2011 11:35 pm tarafından apachibebetto

En iyi yollayıcılar
★ÅDMÌN★ (702)
Nostalji Nedir? Vote_lcapNostalji Nedir? Voting_barNostalji Nedir? Vote_rcap 
kadirselen (550)
★Mǿяpнiпé★ (355)
ByCeo35 (314)
Darth Vader (286)
KaRaeL (197)
NharkoZ (185)
samsafi (174)
Lucho~ (101)
bucalii35 (97)
Kimler hatta?
Toplam 11 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 11 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 221 kişi Ptsi Eyl. 06, 2010 1:15 pm tarihinde online oldu.

Online Sayaç
Anahtar-kelime
star pivot silah

Nostalji Nedir?

YazarMesaj
★ÅDMÌN★
[By_Admin İyi Forumlar Diler]
[By_Admin İyi Forumlar Diler]
★ÅDMÌN★

Nostalji Nedir? Cc11
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 702
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 14/08/10
<b>Yaş</b> Yaş : 33
<b>Nerden</b> Nerden : İzmir
<b>Cinsiyet</b> Cinsiyet : Erkek
Nostalji Nedir? S10

Nostalji Nedir? Empty
MesajKonu: Nostalji Nedir?   Nostalji Nedir? Icon_minitimePaz Ağus. 29, 2010 2:37 pm

NOSTALJI

Nietzsche bir yerde "pişmanlık köpeğin taşı ısırması gibidir" diyordu.
Nostalji de öyle. geri dönüş imkansız olduğuna göre, Klee'nin meleği gibi geçmişten esen rüzgar bizi pervasızca geleceğe doğru sürüklüyorsa,
bir gözümüzün geçmişe takılı kalması, sürekli arkaya bakadurmak neye yarar? Nafile çabalarız geçmiş anılardan bugüne pay çıkartabilmek için.
Ancak bugün de, şu an da, daha telaffuz edilmeden geçmiş olup kaymaz mı avuçlarımızdan?

"Dönüş, yunancada "nostos" demek. "algos", keder anlamına geliyor. yani nostalji doyurulamamış dönüş arzusundan kaynaklanan bir keder. Avrupalıların çoğu bu kavram için yunanca kökenli bir sözcük (nostalgie, nostalgia), sonra kökü kendi dillerinden gelen başka sözcükler kullanabiliyorlar: İspanyollar "Anoranza" diyor; Portekizliler "Saudade" diyor.
Bu sözcükler her dilde farklı nüanslara sahip. Çoğunlukla sadece ülkeye dönüşün olanaksızlığının neden olduğu hüznü belirtiyorlar. Sıla hasreti. Gurbet acısı. İngilizce'deki "homesickness". ya da almanca'daki "heimweh", hollandaca'daki "heimwee". ama bu, bu büyük kavramın daraltılması anlamına geliyor. En eski avrupa dillerinden biri olan izlandaca'da iki ayrı terim kullanılıyor: "söknudur": genel anlamıyla nostalji, ve "heimfra": sıla hasreti. çekler, yunanca'dan alınan nostalji sözcüğünün yanısıra bu kavram için "stesk" diye kendi isimlerini ve kendi fiillerini de kullanıyorlar. çekçe'de en dokunaklı aşk cümlesi: "styska se mi po tobe": sana hasretim; yokluğunun acısına dayanamıyorum. ispanyolca'daki "anoranza", "anorar" (nostalji duymak, özlemek) fiilinden gelir, o da latince "ignorare" (bilmemek) sözcüğünden türeyen katalanca "enyorar"dan. bu etimolojik aydınlatmanın ışığında, nostalji, bilmemenin acısı olarak ortaya çıkıyor. Uzaktasın ve ben sana ne olduğunu bilmiyorum. Ülkem uzakta ve ben orada neler olduğunu bilmiyorum. bazı dillerin nostaljiyi kullanmakta sıkıntıları var: Fransızlar nostaljiyi ancak yunanca kökenli "nostalgie" ismiyle ifade edebilirler ve fiilleri yoktur. şöyle diyebilirler: "je m'ennuie de toi" (seni özlüyorum) ama "s'ennuyer" (özlemek) sözcüğü zayıftır, soğuktur, her halükarda böyle ciddi bir duygu için fazla hafif kalır. Almanlar nostaljiyi yunanca biçimiyle pek nadir kullanırlar ve "sehnsucht" demeyi tercih ederler: orada bulunmayana duyulan istek; ama "sehnsucht" asla gerçekleşmemiş olana (yeni bir maceraya) karşı da duyulabilir ve dolayısıyla içinde ille de bir "nostos" düşüncesini barındırmaz; "sehnsucht"un içine dönüş saplantısını katabilmek için yanına bir tümleç eklemek gerekir: "sehnsucht nach der vergangenheit, nach der verlorenen kindheit, nach der ersten liebe" (geçmişe, kaybolan çocukluğa, ilk aşka özlem)."

Nostalji, asla geri dönülemeyecek olan, artık olmayan geçmişe yönelik özlemdir.

Sahi, sizin için nedir Nostalji?
http://tazeforum.ile.biz

Nostalji Nedir?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Fenerbahçe Nostalji Albümü...
» Maç Nedir
» Hacım nedir?? xd
» Çektikçe kısalan şey nedir?
» Şu oyunda konuşulan aw50 nedir :)